AIKIDO mu ? GÜREŞ mi ? Kim kazanır ? En etkili dövüş teknikleriEn etkili dövüş teknikleri hangileridir? En etlili mücadele sporları hangileridir?
Her branşın bir diğerine göre daha avantajlı veya dezavantajlı yönleri olabilir. Önemli olan elinizdeki silahı hangi durumda ve nasıl kullanabildiğinizdir. Örneğin Aikido teknik becerileriniz size grapling sporları yani Güreş, Judo, Brazilian Jiujitsu ve Sambo yapanlara karşı yeterli olur mu? Aikido sadece felsefesi için yapılan bir öğreti midir?
Aikido denince hep savunma sporu olduğu, rakibi hiç güç kullanmadan onun gücünü kullanarak, üstelik rakibe de zarar vermeden etkisiz hale getirmek olduğu gelir.
Bazen de Aikido’ nun aslında %99 atemi yani vuruş olduğunu duyarsınız ama Boks veya Kick Boks eğitimi almamışsa tek bir düzgün yumruk atabilen bir Aikido sporcusu göremezsiniz.
Peki Aikido sokakta, kavgada kendinizi korumada işe yarar mı ?
Bu soruya cevap vermeden önce demiştik ya önemli olan elinizdeki silahı tanımaktır diye… En etkili savaş silahlarından biri olan Japon kılıcı katanayı yanlış kullanırsanız o bile işe yaramaz. Bu konu ile ilgili ADCC Jiujitsu dünya şampiyonu ve UFC ağır siklet kemerli Fabricio Werdum ‘un bir anısını okumuştum. Yüksek bir ücret karşılığı aldığı katanayı denerken kırmış ve kaliteli olmadığını düşünmüş. Daha sonra birbirine bağlanmış çok sayıda bambuyu kesen kılıç ustalarını izleyince hatanın kendisinde olduğunu farketmiş. Çünkü Japon kılıcı kesme amaçlı yapılmıştır. Pala gibi, balta gibi kullanılırsa o kadar da etkili olmaz.
Aikido’ nun ne kadar etkili ve ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu önümüzdeki videolarımızda göreceksiniz.
Çünkü kökeni samuraylara uzanan bu savaş sanatı; savunma sporu değil elinizdeki silahın her zaman sizde kalmasını sağlayan ve esasında savunmada değil sizin silahlı olduğunuz atak, saldırı durumlarında en çok işe yarar.
Ossss
@emrebaydasbjj @hakanville @pamukseda @pilatesyasmin

source

29 comments

  1. Arkadaşlar teknik ne kadar basit olursa o kadar uygulaması kolay olur aikodo malesef cok fazla tekrar isteyip zor uygulanabilen tekniklerden olusuyor aynısı wing chun içinde geçerlidir.
    Boks,güreş,kickboks,muaythai,wushusanda,karate cok daha kolay ve pratik teknikler içeriyor 5 yıl aikodo ve wing chuna gidene kadar 1 yıl diğerlerine gidin daha verimli olur savunma acısından ama sporun hepsi güzeldir onada lafım yok saygılar…

  2. Boks güreş ve muay thai. Bu 3 savaş sanatını eksiksiz birleştiren kişi kavga da en üstün kişi dir Rahmetli Buruce Lee de bunu anlatmak istedi bu sporların daha iyi olduğunu söyledi uzak doğu savaş sanatlarından daha iyi olduğunu kabul etti

  3. Aykido sadece gosrtrdi gureciye judocuya islmzzz keakle aykido bilek gucu kulnyio sadece gurecsi cok guclu ve beden gucu kulnyiooo normlde guclu insana bil bisey yapmaz aykidocu

  4. Hocam hem gsp khabib maçı hayalim vardı ama gerçekleşmeyecek gibi .bu da onun gibi bişey olmuş emeğinize sağlık:) bu arada fikrinizi merak ettim,prime dönemlerinde olsaydı sizce sonuç ne olurdu? 🙂

  5. İlk defa içinde aikido olan faydalı bir şey izledim, genelde işe yaramaz şeyler gösteriyorlar. Gerçi Aikidodan çok Judo gördük sanırım.

  6. Bu karşılaşmada mantık hatası var. Aikido bir savaş sanatı ve hedefi en kısa yoldan rakibi etkisiz hale getirmektir. Tekniklerinin çoğunda tekniği başlatabilmek için direkt göze giden manipülasyon vuruşları vardır. Manipülasyon vuruşu stratejik bir hamledir ve odağı tekniğin yapılacağı kas gurubundan alarak gelen vuruşu bloklamak veya vuruştan kaçmak gibi noktalara yönlendirir.(ki kaçamaz veya bloklayamazsa tekniğe gerek bile kalmayabilir temel amaç rakibi etkisiz hale getirmektir) ve bu stratejik hamle rakip ne kadar güçlü olursa olsun tekniği uygulayabilmesini sağlar. Bizzat 6 senelik aikido geçmişi ve 8 senelik bodybuilding CrossFit geçmişi olan birisi olarak aikido tekniklerinde gücün bazı konular haricinde işe yaramadığını deneyimledim. Zaten aikido kurucusu O'Sensei hayatında bir kere bile şınav çekmemiştir ve kas gücü çalışan öğrencilerine ceza vermiştir. Bu videoda ise güreş musabaka kurallarına göre karşı karşıya geliyorlar. Güreşçi %100 verimli olarak kendi bildiklerini uygularken, aikido sadece adimlama ve düşüş tekniklerini uygulayabilir. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse aikido hocası elinde AK47 silahı var ama tetiği sökülmüş ve ateş etmesi bekleniyor. Tamamen gerçek dışı ve mantıksız bir karşılaşma olmuş. Elbette güreş milli sporumuz ve ilgi alaka cezb edilmesi gereklidir amma yıllarca kan dökülerek geliştirilmiş ve nesillerdir aktarılarak gelen bir felsefi yaklaşımın özünden uzak bir şekilde gösterilmesi bu uğurda yapılan yanlış ve saygısızlıktır. (Şayet videoda bu konular belirtilseydi problem yoktu ve izlemesi keyif vericiydi) bizim türk milleti ve müslüman insanlar olarak herkesten daha çok dikkat etmemiz gereken şey insanların değerlerine hangi din dil ırk olursa olsun saygı duymaktır.

  7. orjinal bir aikidocu ile karsı karsıya gelirsen allah muhafaza iş savunmadan cıkıp saldırı konumuna gelirse kim olursan ol tek bir harakette bütün kaslarını kilitler istedigi bir tarafını kırar eline verir yada cobra yılanı sokmuş gibi felç bırakır

Leave a comment

Your email address will not be published.